Institute of Metallurgical and Foundry Engineering
|
English
|
Associated Departments
Leletek vizsgálata és rekonstrukciós kísérletek
Last modification: 03 | 29 | 2014 | Last editor: metont

A kurzus célja és leírása:

A kurzus általános célja, hogy az Archeometallurgia kiegészítő MSc-szakirány által tárgyalt történeti fémtechnológiákhoz kapcsolódó régészeti leletek műszaki vizsgálataival kapcsolatos alapvető elvekről, lehetőségekről, eljárásokról részletes, speciális ismereteket közöljön.
A tárgy ebben a vonatkozásban a következő témakörökre koncentrál: A leletek fajtái, jellemzői, csoportosítások, tipologizálások a lehetséges műszaki vizsgálatok aspektusából. Az egyes kategóriák jellemzői. A műszaki vizsgálatok megtervezése (szándék-eszköz-cél) Mintavételezés, mintaelőkészítés, a műszaki vizsgálatok komplex aspektusai. A vizsgálatok kiértékelésének stratégiai módszerei, logisztikája. A régészeti leletek – kiemelten a korabeli metallurgiához kapcsolódó alapanyagok, félkész- és késztermékek, melléktermékek – műszeres kémiai analitikai, ásványszerkezeti és mikroszerkezeti (metallográfiai) vizsgálati módszereinek bemutatása és konkrét alkalmazásuk speciális jellemzői az archeometallurgiai jellegű régészeti leletek vizsgálatakor. A különböző fémtechnológiákhoz köthető régészeti leletek műszaki vizsgálati eredményeinek általános és speciális megállapításai.
A kurzus tömören, összefoglaló jelleggel tárgyalja a korabeli fémtechnológiák kutatásához kapcsolódó rekonstrukciós kísérletek alapvető jellemzőit, törekvéseit, lehetőségeit, az archaikus környezetű és laboratóriumban végzett kísérletek közti különbségeket. Röviden kitér a rekonstrukciós kísérletek eredményeinek, termékeinek vizsgálatára, illetve a leletek műszaki vizsgálati eredményeivel való összevetésére is.
Ezáltal a kiegészítő szakirányt választó mérnökhallgatók hatékonyabban, célirányosabban részt tudnak venni a régészetet segítő műszaki, anyagvizsgálati munkákban, amelyre az igény az utóbbi évtizedekben – az anyagvizsgálati lehetőségek, módszerek fejlődésével – már nem csak külföldön, de hazánkban is egyre intenzívebben jelentkezik.

A nappali és levelező tantárgy kommunikációs dossziéja letölthető.

Taught Subjects
Leletek vizsgálata és rekonstrukciós kísérletek
University of Miskolc
Faculty of Materials Science and Engineering
Institute of Metallurgy and Foundry Engineering
3515 Miskolc-Egyetemváros - B/1 III. floor - Institute of Metallurgy and Foundry Engineering, University of Miskolc Tel.: 46/565-122 | E-mail: metont@uni-miskolc.hu
2024 © Institute of Metallurgy and Foundry Engineering - Faculty of Materials Science and Engineering - University of Miskolc - All Rights Reserved.