Névtelen-1">
Külföldi Tanulmányúton jártunk
Tanszék: , | Dátum: 2014 | 05 | 29 | Írta: Urbán Péter

2014. április 13. és 19. között tanszékünk munkatársai a Forr-Ász projekt keretében Csehországban és Németországban több egyetemet és kutatóintézetet látogattak meg, mely szakmai látogatások elsődleges célja új kapcsolatok kialakítása volt. Ennek során a Forr-Ász projektben vállalt plazmasugaras vizsgálatok és fejlesztések elősegítéséhez és kiterjesztéséhez számos hasznos eszmecserét folytatott a kutató gárda.

Első megállóként a csehországi Brnóban található Masaryk Egyetem CEPLANT intézetének Plazma és Nanotechnológia részlegét látogatták meg. Az egyetem fizikusai olyan plazmakezelő technológiák kifejlesztésén dolgoznak melyek a plazma felületmódosítás és felületkezelés területén mondhatni egyedülállóak.

A következő úti cél a németországi Freibergi Műszaki Egyetem Színesfém-metallurgiai és Nagytisztaságú Anyagok Tanszéke volt. Az egyetemi tanszéki kutatók – többek között – a piro- illetve hidrometallurgiai úton kinyerhető színesfémekkel, s azok új, környezetbarát módon megvalósítható előállítási technológiával foglalkoznak.

A csapat utolsó megállója a drezdai Fraunhofer FEP intézet volt, ahol több kutatócsoport is foglalkozik a plazmakezeléssel és felületi bevonatrendszerek fejlesztésével, illetve azok iparba való átültetésével. Az intézetben több pilot üzem is működik, mely tevékenységek célja a már kidolgozott technológiák tesztelése és továbbfejlesztése, valamint ipari megrendelők kiszolgálása.

Az utazásról szóló részletes beszámolót itt tölthetik le, míg az arról készült képeket itt tekinthetik meg.

Külföldi Tanulmányúton jártunk